Inflacja znów wzrosła. GUS podał najnowsze dane
GUS zaznacza, że podane we wtorek dane są wstępne. Mimo to, tendencja wzrostowa inflacji jest nadal zauważalna. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku inflacja wzrosła o 9,2 proc. Z kolei porównując sytuację z poprzednim miesiącem wskaźnik wzrósł o 1,9 proc.
"W styczniu 2022 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych (dane wstępne) w porównaniu do stycznia 2021 r. wzrosły o 9,2% (wskaźnik cen 109,2), a w stosunku do grudnia 2021 r. wzrosły o 1,9% (wskaźnik cen 101,9)" – czytamy na profilu GUS na Twitterze.
Rosną ceny paliw i żywności
GUS wskazuje, że w porównaniu ze styczniem 2021 roku największy wzrost cen zanotowano w sektorze paliw do prywatnych środków transportu. Tutaj ceny wzrosły aż o 23,8 proc. O 18,2 proc. wzrosły ceny energii, a żywność zdrożała o 9,4 proc. Znacznie wzrosły także koszty kupna mieszkania.
Sytuacja nie wygląda lepiej, jeśli porównany sytuację sprzed miesiąca. Co prawda w porównaniu z grudniem 2021 ceny paliw spadły, ale już żywność, nośniki energii oraz alkohole i wyroby tytoniowe zdrożały (odpowiednio o: 2,6, 8 oraz 1,7 proc.).
Rządowe wsparcie
Rząd próbuje walczyć z rosnącą inflacją za pomocą tzw. Tarczy Antyinflacyjnej. W połowie stycznia Sejm jednogłośnie przyjął zawarte w niej rozwiązania.
Nowe wersja rządowej Tarczy zakłada obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.:
- na żywność objętą obecnie stawką podatku VAT 5% – do stawki 0%;
- na paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG – ze stawki 23% do stawki 8%;
- na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) – ze stawki 8% do stawki 0%;
- na gaz ziemny – do stawki 0%;
- na energię elektryczną i energię cieplną – do stawki 5%